Zarrab davasında 2. gün

ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olduğu davada ikinci oturum başladı. Davanın ikinci gününde, yoğunluk nedeniyle mahkeme salonuna ek yeni bir salon daha açıldı. Kurulan ekranlarla duruşmanın Türk ve dünya basını tarafından takip edilmesi sağlandı ve kilit isim Reza Zarrab ifade vermeye başladı. İşte dakika dakika Reza Zarrab tanık olduğu davada yaşananlar...

Zarrab davasında 2. gün

ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olduğu davada ikinci oturum başladı. Davanın ikinci gününde, yoğunluk nedeniyle mahkeme salonuna ek yeni bir salon daha açıldı. Kurulan ekranlarla duruşmanın Türk ve dünya basını tarafından takip edilmesi sağlandı ve kilit isim Reza Zarrab ifade vermeye başladı. İşte dakika dakika Reza Zarrab tanık olduğu davada yaşananlar...

30 Kasım 2017 Perşembe 20:59
Zarrab davasında 2. gün

ABD’nin New York kentinde dün başlayan jürili duruşmada Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla sanık olarak yargılanırken, tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab duruşmada açıklamalarda bulunmuştu. Zarrab, bugün yeniden hakim karşısına çıktı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

20:35 - ZARRAB'DAN ÇİN İTİRAFI

Zarrab'a "Halkbank'ta uygulandığınız sistemi başka bir ülkede uygulamayı denediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrab, buna 'Evet' cevabını verdi. Zarrab, "Hangi ülkede?" sorusuna ise "Çin" cevabını verdi.

20:33 - HAKAN ATİLLA'NIN RÜŞVET İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Belgelerde, Süleyman Aslan’ın isminin ilk harflerinin yanında 2 milyon euro ödemenin bilgisinin yazıldığı bilgisi verildi. Reza Zarrab, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Hakan Atilla’ya rüşvet verip vermediğine ilişkin soruya “Hayır buna ihtiyacım yoktu. Zaten ekonomi bakanına ve genel müdüre veriyordum” yanıtını verdi. Zarrab, tutuklu olarak yargılanan Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini, Atilla'nın da böyle bir talebinin söz konusu olmadığını söyledi.

20:25 - "YÜZDE 40'Sİ ÇAĞLAYAN'A GİDİYORDU"

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın Çağlayan'a yapılan ödemeler arasında saat de bulunduğunu mahkeme heyetine söylediğini iddia etti. Zarrab, 2013'te gündeme gelen kol saati olup olmadığı konusunda ise açıklama yapmadı. Klasfeld, Zarrab'ın ödemelerden birisinin Süleyman Aslan'a 2 milyon euro nakit olarak yapıldığını söyledi. Kayıtlarda, dışarıya yapılan ödemeler ile İran ticaretinden gelen paranın gösterildiğini belirten Daily Beast muhabiri Zavadski, şu ifadeleri kullandı:

“Görünüşe göre, yaptırımları ihlâl etmek zannedeceğiniz kadar kârlı değildi. Yüzde 50’si Çağlayan’a gidiyordu.”

20:23 - ÇAĞLAYAN'A VERİLDİĞİ İDDİA EDİLEN PARANIN BELGESİ MAHKEMEDE

Zarrab: "Zafer Çağlayan'a İran ticareti konusunda yüzde 50 ödeme yaptım. Bu kazançların toplamı hesaplanacaktı" dedi. Zarrab'ın Çağlayan'a gönderdiği belirtilen paranın belgesi mahkemede gösterildi.

20:16 - HAKAN ATİLLA'NIN AVUKATININ İTİRAZI KABUL EDİLMEDİ

Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Fleming, mahkemeye sunulan transkripsiyon ve e-maillere itiraz etti ancak yargıç talepleri kabul etmedi.

20:10 - ZARRAB: KAPININ ASIL BEKÇİSİ ASLAN'DI

Zarrab, "Süleyman Aslan'a rüşvet vermek, Zafer Çağlayan'a rüşvet vermekten daha önemliydi. Nihayetinde kapının asıl bekçisi Aslan'dı" dedi. ABD'li gazeteci Adam Klasfeld mahkeme salonundan Zarrab'ın şu ifadesini aktardı:

"İranlılar tarafından verilen uluslararası para talimatlarını yerine getiriyordum. İranlılar (benim yerime) Halkbank'ın bunu yerine getirmesini talep ediyordu. Eğer Halkbank buna onay verseydi, o zaman ben tamamen bertaraf edilirdim"

19.49 - ZARRAB, ENDİŞE DUYDUĞUNU ANLATTI

Zarrab, İranlıların bankalardan kendilerine doğrudan transfer yaparak kendisini aradan çıkarmak istemesinden endişe duyduğunu anlattı. Zarrab, bunun yaşanmaması için de Süleyman Aslan ile çalıştığını söyledi.

19:40 - TAPELERRDEKİ KONUŞMALARININ DOĞRU OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Dava ile ilgili ses kayıtları dinlendi. Reza Zarrab, kısa bir aranın ardından, savcılığın dökümleri üzerinden soru sorduğu tapelerin ‘kendi konuşmalarını doğru yansıttığını’ söyledi.

19:32 - DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

19:15 - ARA VERİLDİ

Duruşmaya ara verildi.

19:10 - DAVADA ÇEVİRİ SIKINTISI

Davayı takip eden gazetecilerin aktardıklarına göre, duruşmanın çeviri nedeniyle ağır ilerlediği ve simultane tercüme yapılamadığı belirtiliyor. Savcı sorusunu sorduktan sonra sustuğu, tercümanın da çeviriyi yaptığı öğrenildi.. Zarrab'ın da cevabı verdikten sonra aynı şekilde çeviriyi beklediği ve savcılığın soru sormaya devam ettiği belirtildi.


18:55 - SAVCI'DAN ZARRAB'A 'ERDOĞAN' SORUSU

Savcı, Reza Zarrab'a "Dönemin Başbakanı kimdi?" diye sordu. Zarrab, "Recep Tayyip Erdoğan'dı" diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adı ilk defa davada geçti.

18:49 - "ÇAĞLAYAN'IN BİLGİSİ DIŞINDA HİÇBİR ŞEY YAPMADIM"

Reza Zarrab, şirketinin banka kayıtlarının zaman zaman bizzat Çağlayan tarafından kontrol edildiğini öne sürdü. Zarrab, mahkemede konuyla ilgili "Zafer Çağlayan hesap ekstrelerini bizzat kontrol ettiyordu. Çağlayan'ın bilgisi dışında hiçbir şey yapmadım" dedi.

18:44 - ZARRAB: ASLAN'A PARA VERMEM İÇİN ÇAĞLAYAN'DAN İZİN ALMAM GEREKİYORDU

Zarrab, Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın Hindistan’la ilgili konuda aldığı büyük riskten ötürü rahatsız hissettiğini söyledi. Zarrab, "Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyordu" ifadesini kullandı. Zarrab, Süleyman Aslan hakkında, “"Amerika’dan, İranlıların işlemlerine dair endişe konusunda sürekli uyarı alıyordu" dedi. Bu sözleri Zarrab, 'Süleyman Aslan para istiyordu' diye yorumladığını anlatan Zarrab, Halkbank Genel Müdürü Aslan'a rüşvet vermek için Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın iznini alması gerektiğini söyledi. Zarrab, “Şunu söylemeye çalışıyorum, Aslan'da Zafer Çağlayan gibi para istiyordu” dedi. Zarrab, Süleyman Aslan'ın kendisine, "El eli yıkar, elde yüzü yıkar" dediğini söyledi. Zarrab, yargıçın bu cümlenin ne demek olduğu sorusuna ise "Bu, Süleyman Aslan'ın yardımına karşılık rüşvet istediği anlamına geliyor" cevabını verdi.

18:40 - "DOLAR OLSAYDI ABD'YE GİTMESİ GEREKİRDİ"

Davayı takip eden Gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın paranın Türk lirası cinsinden transfer edilmesinin önemi için şunları söylediğini aktardı:

“Eğer dolar olsaydı, para Arap Türk Bankası’na gitmeden önce ABD’ye gitmesi gerekirdi. Eğer euro olsaydı, Avrupa’ya gitmesi gerekirdi. Türk lirası olduğu için, Türkiye’de kalabildi. Böylece uluslararası mekanizmalar tarafından tespit edilemez, dikkat çekmezdi”

18:33 - ZARRAB: HALKBANK'IN KAYGISI YOKDU

Mahkeme salonunda bulunan ve olayı canlı aktaran ABD'li gazeteciler, Zarrab'ın ifadesinde, diğer bir Türk bankasından onay aldıktan sonra Süleyman Aslan'a giderek bu şemanın kendileri için uygun olduğunu söylediğini iddia etti. Zarrab, "İşlemlerin TL üzerinden yapılması gerekiyordu ki ABD ya da Avrupa’nın haberi olmasın. Halkbank'ın uluslararası bankacılık düzenlemeleri konusunda bir kaygısı yoktu" ifadesini kullandı.

18:29 - ŞEMANIN ÖNÜNDE TRANSFERLERİ ANLATTI

Reza Zarrab, Hindistan’ın ödemelerine dair işlemlerde Arap Turk (A&T) bankasının da kullanıldığını söyledi. Kendisine Arap Türk bankasında çalışan Özgür Eker isimli bir kişiyle telefon konuşması soruldu. Şemasının önünden konuşan Zarrab, Hindistan’ın ham petrol parasını Halkbank’a yatırdığını, Halkbank’ın bu paranın kaynağını gizlemek için TL’ye çevirerek EFT yoluyla Arap Türk Bankası’na gönderdiğini, oradan da Zarrab’ın hesabına yatırıldıktan sonra altın alındığını aktardı.

18:15 - ZARRAB: 'MEVCUT SİSTEM' BENİ İŞARET EDİYORDU

Zarrab, Mehmet Hakan Atilla ve Süleyman Aslan’ın da katıldığını söylediği ve İranlılarla yapılan bir toplantıda, İran’dan ham petrol alan Hindistan’ın Halkbank’taki bir hesaba nasıl ödeme yapacağının ve bu parayı nasıl kendisinin ‘altına çevireceğinin’ ele alındığını anlattı. Zarrab, "İranlılar Hindistan'a yapılan petrol satışında baskı yaptı ve Halkbank'tan uluslararası ödemelerini yapmalarına olanak verilmesini istedi" ifadesini kullandı. Zarrab, Halkbank ve İranlı yetkililer arasındaki görüşmelerden birinde, "toplantıya katılanların bu planların medyaya sızmasından endişe edildiğini" dile getirdiğini ifade etti. Zarrab, Süleyman Aslan’ın ‘mevcut sistem' dediğini ve bu sözlerle muhtemelen kendisini kast ettiğini söyledi.

18:02 - ZARRAB, EMNİYET ŞERİDİNİ KULLANMAK İÇİN İZİN İSTEMİŞ

Reza Zarrab’a, dönemin İstanbul Trafik Müdürü ile yaptığı bir telefon konuşması da soruldu. Zarrab sırada bir toplantıya geç kaldığını anlatıp, “Trafik müdüründen, gideceğim yere yetişmek için emniyet şeridini kullanma izni istedim” dedi.

17:50 - "ÇAĞLAYAN VE İRANLILAR ARASINDA ÇOK SAYIDA TOPLANTI YAPILDI"

Zarrab’a, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Özel Kalemi Onur Kaya ile yaptığı bir telefon konuşması soruldu. Zarrab, kaydı nasıl alındığı belirtilmeyen bu konuşmada, Kaya’yla, İranlılarla bir toplantı düzenlemeyi ele aldıklarını söyledi. Zarrab, "Çağlayan ve İranlılar arasında benim de katıldığım çok sayıda toplantı yapıldı" dedi.

17:50 - ZARRAB: 2012'DE TOPLANTI YAPTIK

Reza Zarrab, yasa dışı altın ticaretinde Hindistan, Çin, Kore ve İtalya’yla da temasları olduğunu anlattı. Zarrab, ‘adını hatırlayamadığı’ bir Hint şirketinin temsilcileriyle İran’a ait fonları ülke dışına çıkarmak için 2012’de toplantı yaptığını söyledi.

17:44 - CEZAEVİNDE TEHDİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Zarrab sivil kıyafet giymesinin hâlâ bir mahkum olmadığı anlamına gelmediğini söyledi. Savcı, "FBI neden sizi koruma altına aldı?" sorusu üzerine Zarrab, "Hapishanede şahsıma yönelik tehditler nedeniyle halen FBI gözetimindeyim " dedi.

17:38 - ZARRAB: ONLARIN ALDIĞI GİYSİLERİ GİYİYORUM

Zarrab, savcının “Farklı giysiler giydiğinizi görüyorum” demesi üzerine, "Evet avukatlarım sayın yargıcın izniyle sivil kıyafetler giyebileceğimi söyledi. Onların aldığı giysileri giyiyorum" yanıtını verdi.

17:30 - ZARRAB TAKIM ELBİSE GİYDİ

Davanın ikinci gün oturumu başladı. Bugün görülen davada Reza Zarrab duruşma salonuna mahkum kıyafetiyle değil, takım elbiseyle getirildi. Mahkeme heyeti salona girdi.

DAVADA EK SALON AÇILDI, EKRAN KONULDU

İzleyici yoğunluğu nedeniyle mahkeme salonuna ek yeni bir salon açıldı. Ek salonda kurulan monitörle duruşma buradan da canlı olarak izleniyor. Duruşmaya basının ilgili çok yoğun oldu. Türk ve Amerikan basının yanı sıra Fransız, İngiliz, Alman ve bir çok ülkenin medya kuruluşları da davayı izliyor.

REZA ZARRAB DÜN NELER SÖYLEMİŞTİ

Dün "(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu" diyerek ifade vermeye başlayan Reza Zarrab, eski Bakanlar Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış’a ilişkin dikkat çeken iddialarda bulunmuştu. Ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle tanık koltuğuna oturtulan Zarrab, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini söylemişti. Zarrab, Aktif Bank'ta hesap açmasına eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın yardımcı olduğunu ifade ederek, "Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım, günlük 5-10 milyon euro işlem hacmiyle açıldı" şeklinde konuşmuştu.

Son Güncelleme: 30.11.2017 21:06
Anahtar Kelimeler:
MahkemeReza Zarrab
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.